Sztuka Smakowania Wina
Chcesz zgłębić sztukę smakowania wina, ale nie wiesz od czego zacząć?
To nie jest takie trudne, po prostu postępuj zgodnie z naszym mini przewodnikiem, a my podpowiemy Ci, jak prawidłowo degustować wino.
Kluczowe są dobre warunki
– Staraj się smakować wino w spokojnym otoczeniu.
Badania wykazały, że zarówno hałas, jak i głośna muzyka w tle mogą osłabiać naszą zdolność smakowania i utrudniać koncentrację niezbędną dla właściwej degustacji.
-Wybieraj właściwy kieliszek
Odpowiedni kształt, wielkość i grubość szkła w dużej mierze decydują o smaku i kolorze wina.
Ważne, aby kieliszek był wypełniony w około 1/4 – 1/3 swojej objętości. Uwaga – nie ma nic gorszego dla degustacji – jak wyczuwalny zapach detergentu w kieliszku.
-Nie tylko środowisko, ale również temperatura serwowania, ma wpływ na wrażenia smakowe. Jeżeli podane wino jest za zimne, podgrzej kieliszek rękami.
To samo dotyczy wszelkich pozostałości po tym, co właśnie piłeś lub jadłeś. Dlatego powinieneś zneutralizować swoje kubki smakowe, by dać szansę przebić się aromatom wina.
Oceń wygląd
Gdy warunki do degustacji są wystarczająco dobre, następnym krokiem jest zbadanie wina wzrokiem.
Spójrz prosto w dół, w kieliszek, następnie przytrzymaj go w kierunku światła i na koniec odchyl. Wszystko to pomaga zbadać pełną gamę kolorów wina. Patrząc w dół, można wyczuć głębię koloru, która może wskazywać na gęstość i nasycenie wina.
Aby sprawdzić klarowność wina, przytrzymaj kieliszek w świetle i obejrzyj go z boku. Następnie przechyl kieliszek tak, aby wino rozrzedziło się w kierunku krawędzi.
Potrząśnij, lekko zawiruj kieliszkiem- pomoże Ci to dostrzec „łzy”(„nogi”), które tworzą się w winie i ześlizgują się po ściance kieliszka. Dobre „nogi” oznaczają dojrzałe, gęstsze, mocniejsze wina o dużej zawartości alkoholu.
Ocena aromatu
Po obejrzeniu wina, czas skoncentrować się na jego aromacie.
Etap pierwszy to wąchanie wina bez zakręcania kieliszkiem – to pierwsze, ważne wrażenie Twojego nosa w dokonywanej degustacji.
Następnie zakręć winem i zacznij serię drobnych pociągnięć. Powtarzaj i przetwarzaj swoje doświadczenie. Spróbuj zidentyfikować każdy zapach, którego doświadczasz. Na początku jest to trudne, ale trenując zdobędziesz potrzebne doświadczenie.
– Aromaty owocowe
Jeśli nie znalazłeś żadnych nietypowych nut, szukaj aromatów owocowych. Wino to sfermentowany sok winogronowy, dlatego często pachnie jak świeże owoce, chyba że jest bardzo stare, bardzo słodkie lub zbyt zimne.
– Aromaty beczkowe / drzewne
Jeśli aromat zawiera drewno, dym, wanilię, prażone orzechy lub karmel, wino prawdopodobnie było kondycjonowane w nowych dębowych beczkach.
Rodzaj dębu, wiek beczek, poziom zwęglenia i sposób, w jaki winiarz je wymieszał i dopasował, mogą nadawać gotowym winom szeroki wachlarz zapachów i smaków.
Czas na smak
Wypij łyk i napowietrz wino, które również rozprowadzi je po ustach.
Powinieneś spodziewać się szerokiej gamy smaków owocowych, kwiatowych, ziołowych, mineralnych, beczkowych i innych smaków.
Zacznij od zidentyfikowania smaków, których doświadczasz, a następnie przejdź do określenia, czy wino jest zrównoważone, harmonijne, złożone i czy ewoluowało.
– Balans – wino zrównoważone powinno mieć odpowiednie proporcje składników smakowych. Możemy wykryć nuty słodkie, kwaśne, słone i gorzkie.
Żadna formuła nie będzie pasować do wszystkich win, ale równowaga jest kluczowa. Jeśli wino jest zbyt kwaśne, zbyt cierpkie, zbyt słodkie, zbyt gorące (alkoholowe), zbyt gorzkie lub zbyt wiotkie, to jest niezrównoważone.
– Harmonia – harmonijne wino ma proporcjonalne i dobrze zintegrowane smaki. Nie będzie miało mocnych kontrastów ani czegoś, co odstaje od pozostałych smaków.
– Złożoność – Złożony smak wina zmienia się od momentu skosztowania do momentu przełknięcia.
Kiedy już zrozumiesz podstawowe czynności związane z degustacją wina, czas na samodzielne eksperymentowanie.
Powodzenia!